Your Dairy Checkoff

Everyone is talking about dairy

2018 Minnesota District Meeting Schedule

Date Time Location District District Director Counties in District
1/3/18 11:30 AM Falls Ballroom, Little Falls 6 Doug Popp Crow Wing, Morrison
1/5/18 11:30 AM Shady’s Hometown Tavern 8 & 9 Corrine Lieser & John Merdan Stearns
1/15/18 12 NOON American Legion, Montgomery 15 Barb Liebenstein Dakota, LeSueur, Rice, Scott
1/16/18 11:30 AM Zumbrota VFW, Zumbrota 16 Keith Knutsen Zumbrota
1/23/18 11:30 AM The Cactus, Perham 3 & 4 Kristine Spadgenske & Ken Herbranson District 3: Becker, Cass, Clay, Hubbard, Wadena; District 4: East Otter Tail, West Otter Tail, Wilkin
1/24/18 MMPA Workshop, Sauk Centre
1/25/18 12 NOON (Leadership 11:00 AM) Pipestone Systems, Pipestone 18 Dave Schwartz Cottonwood, Jackson, Lincoln, Lyon, Murray, Nobles, Pipestone, Redwood, Rock
1/27/18 12 NOON St. Paul’s Lutheran Church, New Ulm 14 Paul Fritsche Brown, Nicollet, Sibley
1/27/18 10:00 AM University of Minnesota St Paul Campus, UMN Dairy Club Meeting 10 Kathy Skiba Anoka, Benton, Chisago, Hennepin (with DHIA), Isanti, Sherburne, Washington
2/2/18 11:30 AM Browerville Community Center, Browerville 5 Debi Clasemann Todd
2/3/18 12 NOON Tobies Big Kettle Room, Hinckley 2 Peter Ripka Aitkin, Carlton, Cook, Itasca, Kanabec, Koochiching, Lake, Mille Lacs, Pine, St. Louis
2/6/18 MMPA Workshop, Rochester
2/7/18 12 NOON Stewartville Legion, Stewartville 20 Chris Sukalski Dodge, Mower, Olmsted (with DHIA)
2/8/18 0:00 AM Hy-Vee, Owatonna 19 Karen Kasper Blue Earth, Faribault, Freeborn, Martin, Steele, Waseca, Watonwan
2/13/18 11:00 AM The Oaks, Willmar 11 Tom Walsh Big Stone, Chippewa, Kandiyohi, Lac qui Parle, Renville, Swift, Yellow Medicine
2/15/18 11:30 AM Pizza Ranch, Alexandria 7 Suzanne Vold Douglas, Grant, Pope, Stevens, Traverse
2/16/18 11:00 AM Crow River Winery, Hutchinson< 12 & 13 Charles Krause & Kevin Buss District 12: Meeker, Wright; District 13: Carver, McLeod
2/22/18 7:30 PM Branding Iron, Preston 22 Margaret Johnson Fillmore (with DHIA), Houston
2/23/18 11:30 AM Immanual Lutheran Silo School, Lewiston 21 Rita Young Winona (with DHIA)
3/12/18 7:30 PM American Legion, Millville 17 Jim Dose Wabasha (with DHIA)
3/22/17 11:30 AM McIntosh Community Center, McIntosh 1 Dan Grunhovd Beltrami, Clearwater, Kittson, Lake of the Woods, Mahnomen, Marshall, Norman, Pennington, Polk, Red Lake, Roseau

Annual Reports

2016 Annual Report

2015 Annual Report

2014 Annual Report

Dairy Promotion Update

Fall 2017

Summer 2017

Winter 2017

Corporate Board

From left are Charles Krause, Allen Merrill, Lowell Mueller and Dan Grunhovd. Not pictured: Bill Siebenborn.

Division Boards

Illinois Division

Illinois Division officers for 2017 include, from left: Amy Hildebrandt, Glen Meier, David Jarden and Bill Deutsch.

Iowa Division

Iowa Division officers for 2017 include, from left: Dan Hotvedt, Bruce Brockshus, Pam Bolin and Larry Shover.

Minnesota Division

Minnesota Division officers for 2017 include, from left: Charles Krause, Barb Liebenstein, Suzanne Vold and Tom Walsh.

Mo-Kan Division

Mo-Kan Division officers for 2017 include, from left: Alex Peterson, Donna Telle, Byron Lehman and Curtis Steenbock.

Nebraska Division

Nebraska Division officers for 2017 include, from left: Lowell Mueller, Joyce Racicky and Dean Engelman.

North Dakota Division

North Dakota Division officers for 2017 include, from left: Terry Entzminger, Rita Mosset, Jerry Messer and Lilah Krebs.

Ozarks Division

Ozarks Division officers for 2017 include, from left, Nathan Roth, Marily Calvin and Mark Fellwock. Not pictured: Lloyd Gunter.

South Dakota Division

South Dakota Division officers for 2017 include, from left: Gary Jarding, Mike Frey, Allen Merrill and Jim Neugebauer.
Share this page!